تنها با چند ضربه بر روی نمایشگر یک تبلت، کودکان ۵ ساله یا بزرگ‌تر می‌توانند با استفاده از یک رابط گرافیکی ساده، یک جفت ربات به نام های Bo و Yana را برنامه‌ریزی کنند. این دو ربات که به نظر شبیه به هیولاهای تک چشم دوست‌داشتنی در یکی از فیلم‌های Pixar می باشند، محصولات پرچمدار یک گروه ایده پرداز به نام Play-i هستند که تیمی متشکل از اعضای مجرب آمازون و اپل می باشد. این شرکت با برنامه‌ریزی خود برای عرضه ی اولین گروه از این ربات ها در تابستان ۲۰۱۴، توانست تنها در دو روز، تقریبا به هدف بودجه ای ۲۵۰,۰۰۰ دلاری خود دست یابد.

خیلی از ماها با اسباب‌بازی های کنترلی عجیب یا بازی‌های ویدئویی بزرگ شده‌ایم اما اغلب نحوه کار کردن آن‌ها برای ما شفاف نبود. اسباب‌بازی های آموزشی رباتیک به کودکان این فرصت را می‌دهند که بیاموزند چه چیزی باعث می‌شود که آن‌ها اینگونه کار کنند. کودکان، به سادگی اپلیکیشن Play-i را بر روی تبلت (iOS و اندروید) اجرا کرده و تجربه ی برنامه زیری ربات خود را با آیکون های نشان دهنده ی توابع مختلف شروع می نمایند. همانطور که کودک بازی می کند، با متصل کردن نقاط (و تابع) می‌تواند حرکت‌های پیچیده‌تری را ایجاد نماید.

این ربات ها دارای حرکات موتوری ساده‌ای می‌باشند و نورهای رنگارنگی را در چشم‌های و گوش هایشان ایجاد می‌کنند، همچنین بلندگوهایی را برای پخش مفاهیم صوتی و موسیقی ارائه می دهند. بعلاوه در آن‌ها، سنسورهایی برای صدا (مانند کف زدن) و فاصله (برای متوقف شدن قبل از برخورد به دیوار)، مادون قرمز (ارتباط بین ربات ها) و همچنین شتاب سنج و ژیروسکوپ هایی ارائه شده است که قابل برنامه‌ریزی هستند. اگر سن کودک شما برای کار با رابط گرافیکی بچگانه ی Play-i مناسب نباشد، می‌تواند به تحقیق و کاوش در زبان‌های کد نویسی مانند Scratch و Blockly بپردازد.

در بین این دو ربات، Bo سنگین‌تر است و دربر دارنده ی موتورهایی برای حرکت در اطراف و گروهی از سنسورها و توابع قابل برنامه‌ریزی می باشد. از دیگر سو، Yana حرکت نمی‌کند و در عوض، به عنوان نوعی همراه مورد استفاده قرار می‌گیرد و زمانی که در کنار Bo باشد، عکس‌العمل‌هایی را از خود نشان می دهد. هر دو ربات، نقطه های اتصال چندکاربردی را فراهم آورده‌اند که به کاربران اجازه می‌دهد تا قابلیت‌های آن‌ها را با لوازم جانبی مختلف گسترش دهند. بنابراین ممکن است پایه‌های مختلفی فروخته شود که اجازه ی حرکت کردن را به Yana بدهند.

قیمت گذاری، موضوع مهمی برای اسباب‌بازی هایی مانند این دو ربات است، مخصوصا زمانی که آن‌ها به دستگاه‌های اضافه‌ای مانند تبلت یا کامپیوتر متکی هستند. Play-i با حفظ کردن سادگی نسبی فناوری به کار رفته در دو ربات، قیمت های وسوسه کننده ای را برای آن‌ها در مقایسه با برخی ربات های اسباب‌بازی بی حرکت با قیمت هایی بسیار بالاتر از ۲۰۰ دلار در نظر گرفته است. ۱۵۰ دلار برای Bo و Yana نیز به ارزش ۴۹ دلار فروخته خواهد شد (یا قیمت هر دو با هم : ۱۸۹ دلار). با این حال کمپانی مذکور اظهار دارد که این قیمت مقدماتی پس از اولین دور تولید، افزایش خواهد یافت.

 

دانلود کلیپ