ربات مکعبی شکل Cubli

ربات مکعبی شکل Cubli

در اکتبر ۲۰۱۳، خبرهایی در مورد مکعب های رباتیک کوچک به نام M-Block از دانشگاه MIT شنیده بودیم. ربات های M-Block، مکعبی فلزی هستند که از چرخ هرزگرد داخلیشان برای حرکت به اطراف استفاده می کنند و بعلاوه مکعب ها با آرایشی خاص از آهنرباها به یکدیگر می چسبند. در حال حاضر، دانشمندان ETH زوریخ از چیزی شبیه به M-Block پرده برداری کرده اند. ربات مکعبی Cubli نیز از چرخ هرزگرد برای حرکت به اطراف استفاده می کند و علاوه بر این، ربات مکعبی مذکور می تواند از این چرخ هرزگرد برای ایجاد تعادل بر روی یک گوشه خود بهره ببرد.

این ربات دارای اندازه ۱۵ سانتی متر در هر ضلع می باشد و شامل سه “چرخ حرکتی (momentum)” بوده که هر یک، قدرت خود را توسط موتور براشلس مخصوص به خود تامین می کنند، جایگاه این موتورها در وجه های مختلف می باشد. بعلاوه این ربات دارای سنسورهای داخلی، کنترل های موتور، باتری ها و ریزپردازنده می باشد.

سنسورهای اینرسی اجازه می دهند تا پردازنده، شیب و سرعت زاویه ای مکعب را برآورد نماید. در مورد ایجاد حفظ تعادل بر روی یک گوشه مکعب، ربات این طور عمل می کند: در ابتدا چرخ های خود را فعال می نماید، سپس چرخ ها با استفاده از گشتاور ترکیب شده و مداوما تعدیل شده ی خودشان، ربات را در جایگاه نگه می دارند. این ربات حتی می تواند تعادل خود را در زمانی که آن را به جلو هل می دهیم و یا هنگامی که سطح تعادلش کج شده است نیز حفظ نماید، به علاوه ربات می تواند در جایگاهش به دور خود بچرخد یا بر روی یک لبه، تعادل خود را حفظ نماید.

علاوه بر این ها، این ربات می تواند با راه اندازی یک یا تعداد بیشتری از چرخ های خود در سرعت های بالا حرکت نماید و سپس بطور ناگهانی برای انتقال تکانه از چرخ به خود مکعب، ترمز نماید. این حرکت اندکی ظریف اجرا می شود، چنانکه تنش مکانیکی ناشی از ترمز ناگهانی در اصل بخاطر تغییر شکل یافتن چرخ و قاب فلزی Cubli می باشد.

با استفاده از این روش ترمز، ربات هم اکنون می تواند از حالت خوابیده بر روی یک لبه خود بایستد و به ایجاد تعادل در گوشه اقدام نماید و سپس در هر جهت مورد نظری پایین بیاید. با تکرار این مراحل بارها و بارها، ربات می تواند به تدریج خود را از یک نقطه به نقطه دیگر بغلتاند.

در نهایت، امیدواریم که چنین تکنولوژی ای راه خود را به سوی چیزهایی مانند ربات های کاوشگر مورد استفاده در سطوح سیارات پیدا کند.

ربات مکعبی Cubli توسط Mohanarajah Gajamohan و Raffaello D’Andrea طراحی شده است.